Klimat a wzrost drzewek

 

pastwiska

Różne miejsca

Ażeby ułatwić zrozumienie dalszych szczegółów uważa za potrzebne dać moim Czytelnikom, nie tyle wykończony obn . we wszystkich szczegółach, ile raczej szkic, nakreślony , — że się tak wyrażę — fizjognomię tych, krajów, gdzie się badania moje odbywały ; szkic dający pewne wyobrażenie o głównych właściwościach klimatu, gleby i położenia topograficznego tych odległych krajów i okolic. Ze względu na skup zboża, warto obejrzeć inne miejsca.
Rozpoczynamy podróż a raczej przegląd nasz od dalekiej północy, od kończyn Skandynawii pod 71 0 11′ szerokości północnej.

Geografia Wzrostu

Kraj cały występuje tu czyli wynurza Sie z Oceanu Atlantyckiego tysiącami wysp, wysepek, skał i prawie kolców i słupów kamiennych, przedzielonych od siebie zatokami morskimi i fiordami, wyrzynającymi sie daleko w głąb lądu. Nad wybrzeżem  cena kalafiora jest wyższa i przeważa gnajs, w głębi lądu Łupek błyszczowy, chociaż formacie wapienne nie należą do wyjątków. (Dolomity i marmury pojawiają się dosyć często.) Góry i skały zbiegają się na lądzie stałym w powikłane pasma lub odosobnione kopuły i noszą nazwę gór •Kjölen. Pomiędzy lądem stałym a wielką wyspą Hvalö leży wysepka i miasto Tromsö (690 38′ sz. półn.), na podłożu z wapienia muszlowego, objęte ciepłym prądem Golfstromu. Przepędziwszy tu 2 tygodnie udałem się w głąb Malangerfiordu, w rozkoszną dolinę Maalselvendalu, skąd robiłem wycieczki w głąb Laponii.
Nie trzeba sobie wyobrażać Norwegii jako kraju z głębokimi warstwami ziemi napływowej, z której wyrastają różne gór na podobieństwo naszych Beskidów lub Łysogór. !

 

Norwegia cała jest prawie jedną •litą skałą popękaną  w różnych miejscach. Ta płyta skalista zniżająca się raczej pochylona ku granicy szwedzkiej a podnosząca się ku zeanowi atlantyckiemu, dochodzi do największego wzniesienia pobliżu Atlantyku bo do więcej jak 8000 stóp wysokości 200 m). Tu tworzy się ogłoszenie kupie pietruszke i  ona mury skaliste i niekiedy prostopadłe tany, w których pęknięcia wrzynają się fiordy, niekiedy na kilkadziesiąt mil długie, otwierając widoki niezwykłe i jedyne Europie. Pomyślmy, że jezioro Garda, Lago Maggiore, Como zioro Królewskie w Alpach, słabym są tylko odbiciem fiordów rweskich, że Sognefjord sześć razy przewyższa długością go Maggiore, że nasza Dolina Kościeliska w Tatrach, a raczej szczelina Krakowa tamże, jest tylko miniaturą majestatycznej doliny Romsdalu — a będziemy mieli wyobrażenie o wspaniałości widoków Alp skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *