Co jeść a czego unikać w przypadku migreny?
Migrena jest dolegliwością, która atakuje coraz więcej osób i charakteryzuje się intensywnym bólem głowy, który jest w stanie obezwładnić chorego; czasami może nawet powodować problemy z widzeniem i mówieniem, a także wymioty i nudności.
Przyczyny migreny.
W Polsce migrena jest szóstą co do częstości występowania chorobą przewlekłą. Najbardziej dotknięte chorobą są kobiety, a najbardziej dotknięta nią grupa wiekowa to osoby w wieku od 20 do 60 lat. U większości pacjentów z tym schorzeniem występuje rodzinne występowanie choroby. Za wystąpienie migreny może odpowiadać kilka czynników, takich jak stres, niski poziom cukru we krwi, problemy ze snem, czynniki hormonalne, ale zdecydowana większość przypadków (około 95%) jest spowodowana niedoborem enzymu DAO, który znajduje się w jelicie cienkim i jest odpowiedzialny za metabolizowanie histaminy. Problem pojawia się, ponieważ nie da się wyeliminować histaminy z diety, ponieważ występuje ona we wszystkich produktach spożywczych. Dlatego ważne jest, aby unikać pokarmów bogatych w histaminę.
Zabronione pokarmy w przypadku migreny.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na pokarmy, które spożywamy w czasie migreny, ponieważ każda osoba reaguje inaczej, a pokarmy często mogą mieć związek z wystąpieniem tego silnego bólu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieje związek czasowy między spożyciem pokarmu a wystąpieniem dolegliwości, ponieważ migrena może pojawić się dopiero po nagromadzeniu pewnej ilości histaminy. W każdym razie istnieją pokarmy, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, ponieważ sprzyjają migrenie. Niektóre z nich to kiełbasa, czekolada, banany, orzechy, wanilia, mocny ser i jogurt. Również napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata, oraz napoje alkoholowe, zwłaszcza te wytwarzane z fermentowanej żywności, takie jak wino i piwo.
Dobra żywność na migrenę.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że post jest całkowicie przeciwwskazany w przypadku migreny. Lepiej jest jeść częściej i nie obywać się bez normalnych posiłków dłużej niż 3 dni. Jeśli chodzi o najlepsze produkty spożywcze na migrenę, powinniśmy starać się spożywać pokarmy bogate w witaminę C i B2 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy starać się stosować dietę śródziemnomorską, jedząc owoce i zielone warzywa liściaste, a także tłuste ryby i orzechy.
Zobacz też niesamowite właściwości zdrowotne szparagów na www.emeryt.pl.
Jak złagodzić migrenę?
Lekarze zalecają codzienne notowanie wszystkich spożywanych pokarmów, tak aby można było zapisywać, jakie pokarmy spożywamy w czasie migreny. Mówi się, że 90% osób cierpiących na migrenę może ją zmniejszyć dzięki zdrowej diecie połączonej z ćwiczeniami fizycznymi. Staraj się spożywać posiłki o regularnych porach i unikaj dłuższych niż 3 godziny przerw w jedzeniu, aby utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi i uniknąć drastycznego spadku poziomu cukru w mózgu. Chociaż nie jest możliwe całkowite opanowanie migreny, zaleca się także ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, które pomagają zwalczać kolejny z głównych czynników wywołujących migrenę: stres.